Sözcü muharriri Murat Muratoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 11-14 tarihleri ortasında IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarının yapılacağı Fas’a gideceğine dikkati çektiği bugünkü yazısında, “Araplar kelam verip para yollamayınca dünyanın kalanı da Türkiye’nin mevcut durumuna ilgisiz kalınca Amerika kontrolündeki bu iki kuruma muhtaç kaldık. Ellerimizi açtık” diye yazdı.
Muratoğlu, yazsında sunduğu “Bizim IMF ile ne işimiz var? Bize borç verecek olan Dünya Bankası” argümanına şöyle cevap verdi:
“Oysa Bretton Woods İkizleri olarak adlandırılan kardeş kuruluşlar bunlar… Neredeyse çalışanları bile aynı… Her iki kurumun vazife alanına giren ülke yardımları ve siyaset mevzularında birlikte karar veriyorlar. Her iki kurumun işçileri diğer kurumun işlerinde yer alıyorlar.”
“Nitekim Orta Vadeli Program bir manada IMF’ye sunulan niyet mektubuydu. Artık direkt IMF ile ele alınacak” diyen Muratoğlu, “Dünya Bankası’nın 3 yılda Türkiye’ye sağlayacağı toplam borç-kredi meblağını 18 milyar dolar artışla 35 milyar dolara yükseltip vermesi ile ‘IMF onayladı’ manası çıkacak” diye yazdı.
Yazının tamamını okumak için .
Yorumlar kapalı.